Tipy na výlety

Vysokohorská turistika

Na Baníkov ...
Na Ostrý Roháč a Plačlivé ...

Pešia turistika

Kvačianskou dolinou ...
Na Skorušinu ...

Anketa

Páči sa Vám dizajn našej stránky ?
 

áno veľmi
24%
celkom pekná
24%
ujde to
24%
nepáči
25%
 
Počet hlasov: 2100136

 

Dolná Orava

Región Dolná Orava leží v južnej časti bývalej župy Orava. Na sever od nej leží Biela Orava, na severovýchod Horná Orava. Hranice regiónu Dolná Orava sa stotožňujú s hranicami administratívneho celku, okresu Dolný Kubín.

Horopis nám hovorí, že na severe územia sa rozkladá Oravská Magura: tá sa delí na tri časti: Paráčska Magura, Kubínska hoľa a Budínska Magura. Paráčska Magura to je oblúk, ktorý ohraničuje od severu a východu Zázrivskú kotlinu. Začína sa na hraniciach s východným výbežkom Žilinskej kotliny a končí v nevýraznom sedielku nad začiatkom Hruštínskeho úvalu medzi jedným Minčolom (1139 m) a druhým Minčolom (1394 m). Pokračuje Kubínska hoľa a tá končí v sedle Príslop. Budínska Magura sa klenie až po breh Oravskej priehrady.

Východnú časť vyplňajú západné výbežky Skorušinských vrchov. Na juhu sú to Chočské vrchy s najvyšším vrchom Veľký Choč (1608 m), na západe je časť Malej Fatry a v strede je rozložená veľmi pestrá Oravská vrchovina. Turistami vyhľadávané sú vyhliadkové vrcholy Veľký Choč, Minčol, Súšava nad Chlebnicami aj Šíp nad Kraľovanmi. Veľký Choč spolu s Kriváňom a Rozsutcom považujú odborníci za jeden z troch najkrajších vrchov Slovenska.

Na dolnej Orave sú aj početné jaskyne v Choči, v masíve Šípa, vo Vyšnokubínskych skalách a v Malej Fatre pri Kraľovanoch, žiadna z nich však nie je sprístupnená.

späť na predchádzjúcu stránku   verzia pre tlač
ONLINE REZERVÁCIA LETENIEK
Miesto odletu:
Miesto príletu:
Datum odletu: (DD.MM.RRRR) hviezda logo
Datum návratu: (DD.MM.RRRR)
Poskytovatelom rezervačného systému leteniek je www.hviezda.sk